Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Büyükelçi Reha Keskintepe'nin Cumhuriyet Bayramı Mesajı , 28.10.2014

Değerli vatandaşlarım,

Aziz soydaşlarım,

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 29 Ekim 1923 günü ilan edilmiş olan Cumhuriyetimizin 91. kuruluş yıldönümünü sizlerle birlikte gurur ve coşku içinde kutlamaktan mutluluk duymaktayım.

 

Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazanılan Milli Mücadele ile dünya tarihinde eşine az rastlanır bir başarı gerçekleştirilmiştir. Bu zafer ve ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti, Türk milletinin yaşadığı tüm zorluk ve sıkıntılara rağmen sergilediği birlik, beraberlik, inanç ve fedakârlığının bir eseridir.

 

Avustralya’nın çok kültürlü yapısı içinde Türk toplumunun varlığını ve saygınlığını güçlendirmesi hepimizin temel hedefi olup, bu hedefe ulaşmanın yegane yolu da, 91 yıl önce olduğu gibi, birlik ve beraberliğimizden geçmektedir. Siz saygıdeğer vatandaş ve soydaşlarımızın bu ülkede elde ettiği başarılar, Türkiye ile Avustralya arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesi ve güçlenmesi açısından da büyük önem arzetmektedir.

 

Anayurdumuzdan binlerce kilometre uzaklıkta gururla temsil ettiğimiz Cumhuriyet Türkiye’sinin evlatları olarak Avustralya’daki Türk toplumunun dayanışma içinde hareket ederek konumlarını daha da güçlendireceklerine yürekten inanıyorum.

 

Bu vesileyle, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını, vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi

sonsuz minnet ve saygıyla anıyorum.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin 91’inci kuruluş yıldönümü vesilesiyle şahsım ve Büyükelçiliğimizdeki mesai arkadaşlarım adına hepinizi en içten dileklerimle tebrik eder, sevgi ve saygılarımı sunarım.

 

Reha Keskintepe

T.C. Kanberra Büyükelçisi