Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

T.c. Sidney Başkonsolosu Melih Karalar’ın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı Mesajı , 18.05.2017

Avustralya’daki Türk toplumunun değerli mensupları,

Geleceğimizin teminatı gençler,

 

Tüm imkânsızlık ve acılara rağmen Birinci Dünya Savaşında tarihte eşi benzeri görülmeyecek mücadele sergileyen aziz milletimiz, vatan topraklarımızın işgalcilerden arındırılması ve Cumhuriyetimizin temellerinin atılmasına götüren milli kurtuluş mücadelemizin meşalesini 19 Mayıs 1919 tarihinde yakmıştır. Milli egemenlik mücadelemizin önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basmasıyla Anadolu’da tutuşturulan bu ateşin ışığı yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir.

İstiklal ve istikbalimiz için verdiğimiz bu mücadele, vatan ve bayrak sevgimizi, özgür yaşama kararlılığımızı tüm dünyaya ilan etmiş; Cumhuriyetimizin kuruluşuna uzanan süreç, başka milletlerin bağımsızlık mücadelelerine de örnek teşkil etmiştir.

Büyük önder Atatürk’ün 19 Mayıs tarihini milli bayram olarak armağan ettiği geleceğimizin teminatı gençlerimizin,  Cumhuriyetimizle taçlanan bu bağımsızlık mücadelesinden alacakları ilhamla aydınlık geleceğimizi aynı kararlılıkla inşa etmeye devam etmeleri en büyük beklentimizdir. 

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere istiklal mücadelemizin bütün kahramanları ile tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, vatandaşlarımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını en içten duygularımla kutluyorum.

Bu vesileyle, tüm vatandaşlarımızı 19 Mayıs 2017 Cuma günü sabah saat 10:00’da Hyde Park’taki Atatürk Anıtında düzenleyeceğimiz anma törenine bir kez daha davet etmek istiyorum.

Melih Karalar

Türkiye Cumhuriyeti Sidney Başkonsolosu

 

Not: Görev bölgemizdeki sivil toplum kuruluşları tarafından 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını vesilesiyle düzenlenecek etkinliklere ilişkin duyurulara Başkonsolosluğumuz sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz. (Facebook kullanıcı adı: T.C. Sidney Başkonsolosluğu/ Twiter kullanıcı adı: TRConsulateSydney veya @SidneyBKons )