Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

BÜYÜKLERİMİZE SAYGI VE ŞÜKRAN GÜNÜ, 09.06.2012

9 HAZİRAN 2012
TC SİDNEY BAŞKONSOLOSU
SAYIN GÜLSEREN ÇELİK’İN
BÜYÜKLERİMİZE SAYGI VE ŞÜKRAN GÜNÜNDE YAPTIKLARI KONUŞMA

AVUSTRALYA TÜRK EMEKLİLER VE ENGELLİLER DERNEĞİNİNBAŞKANI SAYIN GÜLCAN MANTI , YÖNETİM KURULU ÜYELERİ SAYIN SEMRA BATIK VE SAYIN FATMA TAŞ
SAYIN HANIMEFENDİLER, BEYEFENDİLER
HERKESE İYİ GÜNLER DİLİYOR, SEVGİ VE SAYGILARIMI SUNUYORUM.

KONUŞMAMA BU ANLAMLI GÜNDE NSW EYALET MİLLETVEKİLİ SAYIN BARBARA PERRY’İ VE AUBURN BELEDİYE MECLİSİ ÜYESİ SAYIN MELİKE MİCHAELS’İ ,SAYIN İZZET ANMAK’I ARAMIZDA GÖRMEKTEN DUYDUĞUM MEMNUNİYETİ İFADEYLE BAŞLAMAK İSTİYORUM.

BUGÜN GERÇEKTEN ÇOK ÖZEL VE ANLAMLI BİR GÜN BU NEDENLE BU TÖRENDE BAŞKONSOLOS OLARAK ARANIZDA BULUNMAKTAN BÜYÜK MUTLULUK VE ONUR DUYUYORUM.

EVET BUGÜN BURADA AVUSTRALYA’DAKİ TÜRK TOPLUMUNUN 44 YILLIK GEÇMİŞİNDE TOPLUMUMUZA GÖNÜLDEN HİZMET VERMİŞ BÜYÜKLERİMİZE ŞÜKRANLARIMIZI ARZETMEK İÇİN TOPLANMIŞ BULUNUYORUZ.
1968’DE 185 KİŞİLİK İLK KAFİLE İLE BAŞLAYAN AVUSTRALYA/SİDNEY YOLCULUĞU GÜNÜMÜZDE NSW’DE 55 BİN, AVUSTRALYA GENELİNDE İSE 150 BİNİ BULAN AVUSTRALYA’DA BİR TÜRK VARLIĞINI YARATMIŞTIR.

BUGÜN VATANDAŞLARIMIZ AVUSTRALYA TOPLUMUNDA SAYGIN BİR YERDE BULUNUYORLARSA HİÇ ŞÜPHESİZ BUNDA İLK KUŞAĞIN ATTIĞI ADIMLAR, GÖSTERMİŞ OLDUKLARI FEDAKARLIKLAR VE YARATTIKLARI OLUMLU İZLENİMLERİN PAYI BÜYÜK.

TÜM GÖÇ HİKAYELERİNDE OLDUĞU GİBİ DÖNÜP BAKTIĞIMIZDA BU YOLCULUĞUN İLK DÖNEMLERİNİN MEŞAKATLİ GEÇTİĞİNİ GÖRÜYORUZ. BUNLARI BİZZAT YAŞAMIŞ, BU ZORLUKLARA GÖĞÜS GERMİŞ BİR ÇOK VATANDAŞIMIZ ARAMIZDA.

DİLİ, DİNİ, ÖRF VE ADETLERİ BİZE TAMAMEN YABANCI BİR ÜLKEDE ANAVATANDAN BİNLERECE KİLOMETRE UZAKTA KENDİ KÜLTÜRÜMÜZÜ, DİLİMİZİ VE DİNİMİZİ KORUMAK, BURADA YETİŞEN GENÇ KUŞAKLARA BUNLARI AKTARMAK, ONLARIN EN İYİ ŞEKİLDE YETİŞMELERİNİ SAĞLAMAK KUŞKUSUZ ÖZEL BİR GAYRET, ÇABA VE ÖZVERİ GEREKTİRMİŞTİR.

BUGÜN TÜRK TOPLUMUNUN YARARLANDIĞI BİRÇOK İMKAN VE KOLAYLIKLAR ONLARIN UĞRAŞLARI SONUNDA KAZANILMIŞTIR.
UNUTMAYALIM Kİ BUGÜN GÜNLÜK YAŞANTIMIZIN AYRILMAZ BİR PARÇASI OLAN VE ÇOK UZAKLARI YAKIN EDEN İLETİŞİM ARAÇLARI DA O İLK YILLARDA YOKTU.
İŞTE BU NEDENLEDİRKİ AVUSTRALYA’DAKİ TÜRK TOPLUMUNUN GENÇ KUŞAKLARINI BUGÜNLERE VE GELECEĞE HAZIRLAYAN BÜYÜKLERİMİZE ÇOK ŞEY BORÇLUYUZ.
ONLARIN ERDEMİNE, TECRÜBE VE BİLGELİĞİNE DE HER ZAMAN GEREKSİNİM DUYACAĞIZ.

BÜYÜK ATATÜRK’ÜN ŞU GÜZEL SÖZLERLE İFADE ETTİĞİ GİBİ “Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu; o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Geçmişte çok güçlüyken, tüm gücüyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin, geleceğe güvenle bakmağa hakkı yoktur.”
TÜRK EMEKLİLER VE ENGELİLER DERNEĞİ BENİ ZİYARET EDEREK BÜYÜKLERİMİZE BİR ŞÜKRAN GÜNÜ TERTİP ETMEK ARZUSUNDA OLDUKLARINI İFADE ETTİKLERİNDE KENDİLERİNE GÖNÜLDEN DESTEK VERDİM,
BİR İLKE İMZA ATTIKLARI İÇİN BİR KEZ DE HUZURLARINIZDA KENDİLERİNİ İÇTENLİKLE KUTLUYORUM.
YENİ KURULAN BU DERNEĞİMİZ YAPACAKLARI ÇALIŞMALAR İLE YAŞLANAN TOPLUM ÜYELERİMİZİN İHTİYAÇ DUYACAKLARI HİZMETLERE YANIT BULMAYA ÇALIŞACAK . KENDİLERİNE BAŞARILAR DİLİYORUM.
BAZI VATANDAŞLARIMIZ TOPLUMA ÇOK HİZMETİ GEÇMİŞANCAK BİR ŞEKİLDE BUGÜNKÜ LİSTEDE YER ALMAYAN BÜYÜKLERİMİZ OLABİLECEĞİNİ VE BU NEDENLE DE BÖYLE BİR TÖRENİN FAYDADAN ÇOK ZARAR GETİREBİLECEĞİ KAYGISINI HAKLI OLARAK DİLE GETİRDİLER.

ANCAK BÖYLE BİR ENDİŞENİN DÜN İLE BUGÜN ARASINDA KÖPRÜ KURAN, KÜLTÜRÜMÜZÜ VE DEĞERLERİMİZİ YARINLARA TAŞIMAMIZI SAĞLAYAN DEĞERLİ VARLIKLARIMIZA ŞÜKRAN VE VEFA BORCUMUZU YERİNE GETİRMEMİZE ENGEL TEŞKİL ETMEMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.

BU İTİBARLA BİRAZDAN OKUNACAK LİSTEDE İSTEMEYEREK DE OLSA İSİMLERİ YER ALMAYAN İSİMSİZ KAHRAMANLARIMIZIN HOŞGÖRÜLERİNE SIĞINIYORUZ.
BU ÖZEL GÜNDE RİCAMI KIRMAYIP BİZE BİR MÜZİK DİNLENTİSİ SUNACAK OLAN AVUSTRALYA TÜRK MÜZİĞİ TOPLULUĞUNUN BAŞKANI SAYIN NİLGÜN TARPİÇ, NİLGÜN ŞARMAN VE DEĞERLİ ÜYELERİNE TEŞEKKÜRLER EDİYORUM.

AYRICA GENE RİCAMI ÜZERİNE EMEĞİNİ ESİRGEMEYİP BİZE BU GÜZEL DÖNERİ HAZIRLAYAN SAYIN İRFAN UĞUR BEYE VE SERVİSTE YARDIM EDEN BAŞKONSOLOSLUĞUMUZUN DEĞERLİ MENSUPLARINA TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM.

BU VESİLE İLE BU AKŞAM YİNE BU MEKANDA ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ TARAFINDAN DÜZENLENECEK ABDAL MUSA BİRLİKCEMİ’NE MAALESEF KATILAMAYACAĞIM. KENDİLERİNE GÜZEL BİR GECE DİLİYORUM.
+SÖZLERİME SON VERİRKEN TÜM BÜYÜKLERİMİZE,MİNNET VE ŞÜKRAN DUYGULARIMLA SAĞLIKLI VE MUTLU GÜNLER TEMNNİ EDİYOR, SEVGİ VE SAYGILARIMI SUNUYOR,
BU TÖRENİN ORGANİZASYONUNDA EMEĞİ GEÇEN HERKESİ TEBRİK EDİYORUM.

TEŞEKKÜR EDERİM.