Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı , 19.05.2012

19 Mayıs 2012

TC Sidney Başkonsolosu Sayın Gülseren Çelik’in
19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Balosunda
Yaptığı Konuşma

The Honourable ...,
Mr... Director of the Australian-Turkish Mutual Alliance
Dear Students,
Dear Parents,
Distinguished Guests,

It is indeed a great pleasure for me, as the Consul General of the Republic of Turkey, to participate in a ceremony here in Sydney, thousands miles away from our home country Turkey, to celebrate the Youth and Sports Day which marks the beginning of Turkish Independence War.

I would like to begin by extending my sincere thanks and congratulations to the Directors and members the Australian-Turkish Mutual Alliance who made this event possible. I also would like to thank Federal and State politicians for their presence in such a meaningful day for the Australians of Turkish origin.

Distinguished guests,

19 May 1919 marks one of the most important turning points in the modern Turkish history. It is the date when the Turkish Independence War against the invaders was started by Mustafa Kemal Atatürk, in Samsun, a coastal city in the Blacksea region of Anatolia. Within four years, under the leadership of Atatürk, Turkish nation first regained its independence by defeating the occupying forces and then consolidated its sovereignty by proclaiming the Republic on 29 October 1923.

The Great leader Mustafa Kemal Atatürk declared the “19th of May” as the Youth and Sports Day to demonstrate how much he believes in the Turkish youth. He described the “Republic” as his most important creation and entrusted the Turkish youth with the protection of the “Republic”. Since then, the Turkish nation has been celebrating each year the “19th of May” as the Commemoration of Atatürk, Youth and Sports Day. Therefore, we wanted to coincide the celebration of this important Day with the Award Ceremony of 2012 for the Australian-Turkish students who succeeded in 2011 HSC Exam.

Distinguished Guests,
Majority of the Australian-Turkish students attending the HSC 2011 passed the exam. Some of them achieved very high marks. Their successes really deserve to be acknowledged. I know that it is not an easy exam. Like their peers in Turkey they have worked hard, persevered to achieve this result. Before all the distinguished guests, I want to thank them, I want thank their parents and their teachers. We are all proud of you.

The citizens of a nation is its most valuable asset. As such educating and preparing future generations is most important for the development of a country. I am delighted to see that being aware of the significance of a proper education Australians of Turkish origin have spared no effort in achieving this goal for their children.

If you allow me I would like to say a few words in Turkish.

Sevgili Öğrenciler,
Saygıdeğer Anne ve Babalar,
Değerli Konuklar,

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı, ülkemizden kilometrelerce uzakta, sizlerle birlikte kutlamaktan büyük bir gurur ve mutluluk duyuyorum. Bu geceyi ATMA’ya ve emeği geçen herkese tebrik ve teşekkürlerimi sunuyorum.

19 Mayıs 1919 tarihi büyük Türk milletinin yeniden dirilişinin ve modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulma sürecinin başlangıcıdır. Yüce Türk Milleti, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkarak Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı başlatmasının ardından dört yıl gibi kısa bir sürede önce vatanı işgal eden düşmanları yenerek bağımsızlığına tekrar kavuşmuş, ardından Cumhuriyeti kurarak ulusal egemenliği hakim kılmıştır.

19 Mayıs Türk Ulusu’nun geleceğine yön vermiştir. O yüzdendir ki, Atatürk 19 Mayıs’ı ülkemizin geleceğini emanet ettiği gençlerin bayramı olarak ilan etmiştir.
Başkonsolosluk olarak biz de, 2011 HSC Sınavı’nda elde ettikleri başarılarla göğsümüzü kabartan öğrencilerimize sertifika ve ödüllerini, onların bayramında, 19 Mayıs vesilesiyle vermek istedik.

Değerli vatandaşlarımızdan Sayın Hüseyin Açıkgöz’ün girişimleriyle ilk kez 1996 yılında yapılmaya başlanan sertifika törenlerinin, bu yıl on altıncısını gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu vesileyle, bu yılki ödüllerimize sponsor olan Sayın Cabbar Algın, Sayın Bayram Özdemir, Sayın Muhammet Eriş, Sayın Bilal Tahmazoğlu, Sayın Ender Kekilli ve Melburn’lü işadamlarımızdan Sayın İbrahim Şahin’e içten teşekkürlerimi sunuyorum.

HSC sınavında başarılı olan öğrencilerimizin sayısı her geçen yıl artmaktadır. Bu yıl dokuz öğrencimiz Başkonsolosluğumuza başvurarak HSC sınavından aldıkları puanları bildirmiştir. Önümüzdeki yıllarda daha fazla öğrencimizin 90 ya da 95 üzerinde puan almasını ve bu töreni daha fazla sayıda öğrencimizin katılımıyla gerçekleştirmeyi ümit ediyorum.

Sevgili Öğrenciler,

Öncelikle hepinizi tebrik etmek istiyorum. Zorlu HSC sınavında başarılı oldunuz ve üniversite eğitiminize başladınız. Okullarınızı zamanında ve başarıyla bitirip, Avustralya Türk toplumunu en iyi şekilde temsil edeceğinizden ve topluma değerli katkılar sağlayacağınızdan eminim. Bugün sizlere dağıtacağımız naçizane hediyelere ağabey ve ablalarınız sponsor oldular. Bundan kısa bir süre sonra da sizlerin gelecek nesillerin başarılarını takdir etmenizi ve onları desteklemenizi bekliyoruz.

Bu vesileyle, çocuklarımızın, gençlerimizin yetişmesinde büyük özveri ve emekleri olan değerli anne-babalara ve saygıdeğer öğretmenlerimize takdir ve tebriklerimi sunmayı bir borç biliyorum. Onların emeği, desteği her türlü övgünün üzerindedir. Öğretmen ve anne-babaların yanısıra, değerli zamanlarını ayırarak, HSC sınavına hazırlanan öğrencilerimize gönüllü kurslar düzenleyen derneklerimizin bu hizmetinin de toplumsal dayanışmanın en güzel örneklerinde birini oluşturduğunu ifade etmek isterim.

Bir ülkenin en kıymetli hazinesi vatandaşlarıdır. Vatandaşlarına ve özellikle de gençlerine yatırım yapan toplumlar ülkelerinin gelişmesini garanti altına almayı bilenlerdir.


Sözlerime son vermeden önce, bugünkü törenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese bir kez teşekkür ve tebriklerimi sunuyor, ATMA’nın bu yıl ilkini düzenlediği 19 Mayıs Balosu’nun geleneksel hale gelmesini ümit ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, Büyük Önder Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha saygı ve minnetle anıyor, değerli gençlerimizi tebrik ediyor ve hepinizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, saygılarımı sunuyorum.