Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

30 Ağustos Zafer Bayramı, 30.08.2011

Dinner Hosted by the Turkish Welfare Association
On the Occasion of 30 August Victory Day
3 September 2011

Good evening Ladies and Gentlemen,
Tonight, we are gathered here to celebrate the 89th anniversary of the 30th August Victory Day that ended the Independence War during which our nation displayed an unprecedented struggle.
It is indeed a great pleasure to see so many distinguished guests and friends joining us here tonight to mark this very significant chapter of our history. I would like to extend my sincere thanks to our host the President, Mr. Karasu and the distinguished members of the Turkish Welfare Association for organizing this evening to celebrate this very important event.
I would also like to acknowledge some of the distinguished guests.
The Honourable Philip Ruddock, MP- Federal Member for Berowra,
The Honourable John Murphy, MP-Federal Member for Reid
The Honourable Laurie Ferguson, MP-Federal Member for Weriwa
The Honourable Julie Owens, MP-Federal Member for Parramatta
The Honourable Tony Issa, Member for Granville,
The Honourable Barbara Perry, Member for Auburn
Mr. Stepan Kerkyasharian, Chair of Community Relations Commission
Councillor Mr. Izzet Anmak,
Mr. Dursun Candemir, President of the NSW Turkish Association Council
Distinguished Guests,

What does make the 30th of August so important and special? Why do we celebrate it every year exultantly and proudly?
As you all know, the First World War brought the Ottoman Empire to an end and the whole Empire was invaded by the foreign invaders including Great Britain, France, Italy and Greece. In 1919, under the leadership of Great Atatürk, Turkish Nation initiated an Independence War against the invaders and fought for its very existence. The 30th of August marks the victorious end of this Independence War. On 30 August 1922, the final battle of the Turkish Independence War in Dumlupınar against the invading Greek forces was won by the Turkish Forces and since then, the day 30th of August has been considered a new start for the Turkish nation.
With your permission, I wish to continue my speech in Turkish.
Saygıdeğer konuklar,
Milletimizin tarihte eşi görülmemiş bir mücadele sergilediği Kurtuluş Savaşı'nı nihayete erdiren 30 Ağustos Zaferi'nin 89. yıl dönümünü büyük bir coşku ve gururla kutluyoruz.
Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, cesur milletimiz ve kahraman ordumuzun bütünleşmesiyle, güçlü işgal ordularına karşı kazanılan Büyük Taaruz ve Başkomutan Meydan Muharebesi şanlı Türk tarihinin bir özeti gibidir. 30 Ağustos Zaferi, birlik, beraberlik ve dayanışma ruhuyla yazılmış büyük bir destandır. Atatürk'ün üstün komutanlık ve liderlik yeteneği, milletimizin vatan sevgisi ve bağımsızlık tutkusu, Ordumuzun kahramanlığı ve cesareti, bu eşsiz zaferi getirmiştir.
30 Ağustos Zaferi ile Türk Milleti küllerinden tekrar doğmuş ve atalarımızın bize emanet ettiği bu topraklarda sonsuza dek bağımsız yaşama iradesini tüm dünyaya göstermiştir.
Dumlupınar’da kazanılan zafer, millet egemenliğine dayalı yeni bir devlete kavuşmamızın yolunu açmıştır. Cumhuriyetin kurulmasından bu yana Türkiye, modern, müreffeh ve güçlü bir devlet olarak sürekli yükselmekte, gelişen demokrasisi, güçlü ekonomisi ve kahraman ordusuyla geleceğe umutla bakmakta ve bölgesinde diğer ülkelere örnek teşkil etmektedir.
Türk milleti, bugünlerini geçmişte kazanılan zaferlere ve verilen mücadelelere borçlu olduğunun bilincindedir. Vatan uğrunda, bayrak uğrunda, bağımsızlık uğrunda ödenen bedelleri hiçbir zaman unutmadan, ecdadımızın yaptığı gibi, güzel ülkemizi yarınlara taşımak için vargücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz.
Bu vesileyle, dünyanın en güçlü ordularından biri olan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin fedakarlığıyla daima gurur duyduğumuzu; kahramanlığı, cesareti, disiplini ve başarılarıyla her zaman iftihar ettiğimizi de bir kez daha vurgulamak isterim.
Büyük bir coşkuyla kutladığımız 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı ulusumuza armağan eden Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önderimiz, ebedi başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, başta İstiklal Savaşı kahramanı silah arkadaşları olmak üzere vatan, millet, bayrak ve Cumhuriyet uğrunda canlarını feda eden tüm şehitlerimizi bır kere daha rahmet ve minnetle anıyor, kahraman gazilerimize saygı ve şükranlarımızı sunuyor, manevi huzurunda hürmetle eğiliyor ve görev bölgemizde yaşayan tüm vatandaş ve soydaşlarımızın Zafer Bayramı’nı en içten duygularla kutluyorum.
On the 89th anniversary of the August 30 Victory Day, we remember, once again, with deep gratitude the founder of our republic, our great leader Mustafa Kemal Atatürk, his fellow soldiers, all the heroes of the War of Independence, and our martyrs and other wounded veterans and pay our respect for their sacrifices and courageous actions.
Thank You