Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Ramazan Bayramı Festivali Konuşması , 26.08.2012

Sayın Vatandaşlarım ve Soydaşlarım,

Sayın İbrahim Din Auburn Türk İslam Kültür Merkezi Başkanı,

Değerli Dernek Başkanları,

Sevgili Çocuklar,

Ramazan Bayramı Festivaline hoş geldiniz. Hepinizin geçmiş Ramazan Bayramını kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Müsaadenizle konuşmama İngilizce başlayıp Türkçe devam edeceğim.

Good morning ladies and gentlemen,

Today, we are gathered here to celebrate the Ramadan Eid Festival, one of the most important festivals in Islam.

It is a great pleasure to see so many dignitaries and distinguished guests joining us here today to share the peace and excitement of Ramadan. I would like to acknowledge some of the dignitaries.

The Honourable John Murphy, Federal Member for Reid, representing Prime Minister Julia Gillard,

The Honourable Tony Issa, Member for Granville,representing the Premier Barry O’Farrel and Minister Victor Dominello,

The Honourable Barbara Perry, Member for Auburn

Dr. Mr. Stepan Kerkheserian, Chairperson of Community Relations Commission

Mr. Ronney Oulk, Mayor of Auburn

Councillor İzzet Anmak,

Mr. Craig Laundy Liberla Federal Candidate for Reid representing the Opposition leader Tony Abott,

Councilor Le Lam,

Distinguished Guests,

Ladies and Gentlemen,

I am very delighted to attend Ramadan Eid Festival hosted by the NSW Islamic Mosque Associations and other Turkish organizations. I would like to extend my sincere thanks to those who have made this wonderful and meaningful event possible.

Distinguished Guests,

Religious festivals carry utmost importance for the Muslim people and reflect the understanding of tolerance and brotherhood of Islam. These are the days that the solidarity and affection are felt more than ever.

I hope these holy days will bring happiness and peace to our countries, Turkey and Australia, our nations and to the whole world as well.

With your permission I wish to continue my speech in Turkish.

Saygıdeğer Hanımefendiler, Beyefendiler,

Öncelikle hepinizin geçmiş Bayramını bir kez daha kutluyor, Ramazan Bayramının ülkemiz, dünyanın dört bir yanına yayılmış Türk milleti ve tüm İslam dünyası için sağlık, barış ve mutluluk getirmesini diliyorum.

Bir Ramazan ayını daha geride bıraktık ve Bayramı hep birlikte idrak etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Bayramlar, barış ve sevinç günleridir. Büyüklerimizi ve küçüklerimizi sevindirme, onların varlıklarına ne kadar önem verdiğimizi gösterme günleridir. Sevgi, saygı ve kardeşlik duygularının pekişmesine, birlik ve beraberliğin güçlenmesine vesile olan bayramlar, toplumumuzu bir arada tutan en önemli yapı taşlarından biridir.

Özellikle yurtdışında yaşayan Türk toplumlarının burada doğan gençlerimize dilimizi, dinimizi kültürümüzü, örf ve adetlerimizi aktarmak gibi önemli bir görevi bulunmaktadır. Derneklerimizn bu görevi yerine getirmek için üstlerine düşen çabayı gösterdiklerini memnuniyetle görüyorum.

Bu itibarla, bu anlamlı Bayram etkinliğini düzenleyen, başta Auburn Türk İslam Kültür Merkezi Başkanı Sayın İbrahim Din ve yetkilileri olmak üzere emeği geçen tüm kuruluş ve vatandaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.

Bayramlar, dargınlıkları ve kırgınlıkları geride bırakarak, kucaklaşmak ve kaynaşmak için en büyük fırsattır. Bu anlayışla, geçtiğimiz hafta kutladığımız bu yılki Ramazan Bayramını aramızdaki kırgınlık ve anlaşmazlıkları bir yana bırakmak için bir fırsat olarak görmeli, özellikle toplumumuzu ilgilendiren meselelerde birlikte hareket ederek, kenetlenmeliyiz.

Maalesef Ramazan Bayramı ülkemizde bu yıl buruk yaşandı. Bildiğiniz gibi 20 Ağustos’ta Gaziantep’te vukubulan hain terörist saldırıda aralarında çocukların bulunduğu 9 vatandaşımız hayatını kaybetti, çok sayıda vatandaşımız ise yaralandı. Yine ardından Uludere’de meydana gelen kazada da 8 askerimiz şehit oldu. Bu olaylarda hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyor, yaralanlara acil şifalar, acılı ailelere sabır diliyorum.

Geride bıraktığımız 11 ayın sultanı Ramazan, yardımlaşma ve dayanışmanın arttığı bir aydır. Türk milletinin yardımseverliği tıpkı misafirperverliği gibi tüm dünyaca bilinmektedir. Yüce milletimiz bunun son örneğini zor günler geçiren Myanmar’ın Arakan bölgesinde yaşayan Müslüman kardeşlerimize uzattığı yardım eliyle bir kez daha göstermiştir. Yurtiçinde ve yurtdışında yürüttüğümüz yardım kampanyalarıyla önemli miktarlarda yardımlar toplanmıştır ve toplanmaya devam edilmektedir.

Ülkemiz ayrıca, can ve mal güvenliğinden endişe ederek yurdumuza sığınan Suriyeli kardeşlerimize de kapılarını sonuna kadar açık tutmakta, kendilerine 8 ayrı kampta hizmet sunmaktadır.

Bu düşüncelerle, görev bölgemizdeki tüm vatandaş ve soydaşlarımızın, Ramazan Bayramı’nı tekrar kutluyor, Bayram’ın ülkemiz, milletimiz ve tüm insanlığa barış, huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum.
Teşekkür ederim.