Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Avustralya Alevi Kültür Merkezi Tarafından Cumhuriyetimizin 89.Yıldönümü Münasebetiyle Düzenlenen Gecede Başkonsolos Gülseren Çelik Tarafından Yapılan Konuşma , 03.11.2012

Başkonsolos Gülseren Çelik’in
Cumhuriyetin Kuruluşunun 89. Yıldönümü Münasebetiyle
Avustralya Alevi Kültür Merkezi Tarafından Düzenlenen
Gecede Yaptıkları Konuşma
3 Kasım 2012
Sidney

Sayın Ali Özer, Avustralya Alevi Kültür Merkezi Başkanı,

Sayın Dernek Başkanları,

Saygıdeğer Hanımefendiler, Beyefendiler, sevgili çocuklar,

Herkese iyi akşamlar diliyor ve hoş geldiniz diyorum.

Bu gece Cumhuriyetimizin ilanının 89. yıldönümünü kutlamanın gurur ve coşkusunu yaşıyoruz. Bu yılki Cumhuriyet Bayramımız kurban Bayramımız ile birleşerek coşkumuzu daha da artmıştır. Herkesin geçmiş kurban bayramını da bu vesile ile kutluyorum.

Bu coşkuyu birlik beraberlik içinde bizlerle paylaşmak üzere buraya gelen herkese ve bu tarihimiz açısından bu çok önemli geceyi düzenleyen Avustralya Alevi Kültür Merkezi’ne teşekkürlerimi sunuyorum.

Böyle anlamlı bir günü sizlerle bir arada kutlamaktan dolayı büyük bir kıvanç ve mutluluk duyuyorum. Müsaadenizle konuşmama başlamadan önce yabancı konuklarımıza hoşgeldiniz demek istiyorum.


Good evening Ladies and Gentlemen, I wish to warmly welcome each and every one of you.

Tonight we are gathered here to mark the 89th anniversary of the proclamation of the Republic of Turkey. I would like to acknowledge the Honorable Barbara Perry and Mr. Stephan Kerkyasharian. It is a great pleasure to see them joining the Turkish community at this very special night, celebrating the birth of modern Turkey.

With our special guests’ permission I would like to continue my speech in Turkish.

Saygıdeğer Konuklar,

89. yaşına giren genç Cumhuriyetimiz kutlanmayı, Cumhuriyetimizi kuranlar ise şükranla anılmayı sonuna kadar hak ediyorlar.

Siz değerli konuklar da bu akşam, buraya gelerek, Cumhuriyete sahip çıktığınızı gösterdiğiniz için hepinizi kutluyorum. Gösterdiğiniz duyarlılık sayesinde bu coşkunun gelecek kuşaklara katlanarak aktarılmasını temeni ediyorum.

Cumhuriyetimizin 89. yıldönmü bu yıl Sidney’de büyük bir heyecanla karşılandı. Malumunuz olduğu üzere, Başkonsolosluk olarak bu yılki Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunu yalnızca Sidney’ın değil tüm Avustralya ve dünyanın en görkemli yapıları arasında kabul edılen Sidney Opera House’da düzenledik ve 600 aşkın Türk, Avustralyalı ve yabancı konuğumuzla birlikte, Cumhuriyetimizin 89. Yıldönümünü büyük bir coşkuyla kutladık.

Değerli Misafirler,

Hepinizin bildiği gibi Cumhuriyetimiz, aziz milletimizin, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği büyük kahramanlıklar ve katlandığı büyük fedakarlıklar sayesinde kurulmuştur. Eşine tarihte az rastlanır bu büyük zafer 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyetin ilan edilmesi ve egemenliğin tümüyle halka geçmesiyle adeta taçlandırılmıştır. Bir başka ifadeyle Kurtuluş Savaşı milletin kurtuluşunu, Cumhuriyetin ilanı ise milletin egemenliğini sağlamıştır.

Cumhuriyetin kurulması ve ardından hayata geçirilen devrimler sayesinde hukukun üstünlüğüne dayalı, laik ve modern Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılmıştr. Toplumun her alanına yayılan devrimler, Türkiye’yi ve Türk insanını çağdaş dünyanın bir üyesi yapmış, onu medeni dünyadaki rakipleriyle yarışabilir hale getirmiştir.

Bugün, Türkiye’ye komşu, dost ülkelerdeki değişim ve dönüşümlere baktığımızda, bundan 89 yıl önce büyük Atatürk’ün önderliğinde gerçekleştirdiğimiz değişim ve dönüşümün ne kadar yerinde olduğu bir kez daha anlaşılmaktadır.

Ülkemiz 89 yıl içinde büyük bir yol katetmiş ve bugün giderek olgunlaşan demokratik yapısı ve güçlenen ekonomisiyle dünyanın saygın devletleri arasındaki yerini almış ve pek çok diğer ülke için ilham kaynağı haline gelmiştir.

Sayın Konuklar,

Derneğimiz bu gecenin duyurusunu yaparken Cumhuriyet “Can”dır başlığını kullanmış. Bu başlığı çok beğendiğimi ve benimsediğimi isabetli bulduğumu ifade etmeliyim. Cumhuriyetimiz, ülkemiz “Can”dır, canımızdır ve binlerce, milyonlarca “Can”a mal olmuştur.

Bu günleri borçlu olduğumuz Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızı ve aziz şehitlerimizi rahmet, minnet saygı ve şükranla anıyorum. Gazilerimize minnet duygularımızı sunuyorum.

Bugün bizlere düşen görev, devraldığımız Cumhuriyet bayrağını, yere düşürmeden, gelecek kuşaklara taşımaktır.

Sözlerimi bitirmeden önce ülkemizden çok uzaklarda, Cumhuriyet Bayramımızı birlik ve beraberlik içinde kutlamak amacıyla göstermiş olduğunuz özveri ve hassasiyet için tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.

Teşekkürler.