Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

10 Kasım Atatürk'ü Anma Töreni, 10.11.2012

Saygıdeğer vatandaşlar,

Değerli öğrenciler,

Kıymetli Veliler,

Kurtuluş Savaşımızın lideri, Cumhuriyetin ve çağdaş Türkiye’nin kurucusu, nesillerce büyük bir saygı ve sevgi ile bağlı olduğumuz büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete intikalinin 74üncü yıldönümünde saygı, minnet ve rahmetle anmak üzere toplanmış bulunmaktayız.

Ulu Önder Atatürk’ü büyük bir sevgi, minnet ve saygıyla anmak için o kadar çok nedenimiz var ki, tüm bunları kısa bir konuşmaya sığdırmak hiç şüphesiz mümkün değil.

Saygıdeğer konuklar,

Bizler binlerce yıllık yüce bir milletin ve kadim ve okadar da çetin bir coğrafyanın çocuklarıyız. Binlerce yıla yayılan şanlı tarihimiz, övüneceğimiz, gururla anlatacağımız sayısız başarı ve zaferlerle dolu.

Ancak Birinci dünya savaşında yenik düşen ve toprakları işgal edilen yoksul Osmanlı İmparatorluğunun küllerinden, tam bağımsız bir ülke var eden onu kısa zamanda kalkındırıp çağdaşlaştıran, sömürüyle, teslimiyetçiler, bağnazlar ve yobazlarla mücadele eden, bir Milli Mücadele destanı yazmış, asla boyun eğmemiş, ve türk milletine asla boyun eğdirmemiş olan Atatürk’ün bu benzersiz zaferi modern Türkiyemiz tarihinin mihenk taşıdır.

Bugün modern dünyanın saygın bir üyesi olmamızı Kurtuluş Savaşı’nın ardından sosyal, kültürel atılımların yanı sıra üretici, medeni, sanayileşmiş bir ulusa giden tüm kapıları ardına kadar açmasına borçluyuz.

Büyük değişim ve dönüşümü 20. Yüzyılın başında ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün sayesinde ve liderliğinde gerçekleştirdik.

Bugün çok kırılgan bir coğrafyada, millet egemenliğine dayalı, demokratik ve laik bir hukuk devleti olmayı başarabildiysek bunda en büyük pay hiç şüphesiz Atatürk’ündür.

Atatürk’ü anmanın, onun tarihi mirasını yaşatmanın en güzel yolu en büyük eserim diyerek bizlere emanet ettiği Cumhuriyeti güçlendirerek gelecek nesillere aktarmaktır. O’nu yalnızca tarih yazan muzaffer bir komutan, bağımsızlık savaşçısı ya da bir devletin kurucusu olarak anlamaya çalışmak yetmez. Yaşamı, kişilik özellikleri, liderlik vasıfları ve kültürü ile bir bütün olarak değerlendirmeli, öyle anlamaya ve anlatmaya çalışmalıyız.

Atatürk ömrünü Türk milletine ve Türkiye’ye adamıştır. Türk milleti de, böyle bir önder yetiştirebilmiş olmakla kıvanç duymaktadır.

Vefatının 74. Yıldönümü’nde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.