Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

10 Kasım 2013 Atatürk'ün Anma Töreni, 10.11.2013

Saygıdeğer vatandaşlar,

Sevgili Çocuklar,

Değerli Anne Babalar,

Değerli Çalışma Arkadaşlarım

Kurtuluş Savaşımızın lideri ve Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının 75inci yıldönümünde saygı, minnet ve rahmetle anmak ve onun mirasına olan minnettarlığımızı ifade etmek için burada toplanmış bulunmaktayız.
Bu törene katılımınızdan dolayı her birinize ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum.
Ulu Önder Atatürk’ü bu önemli günde bir kez daha hep birlikte yad edeceğiz.

Saygıdeğer konuklar,

Büyük Önder Atatürk ile aynı çağda yaşayan, gerek kendi milletleri, gerekse dünya için endişe ve korku kaynağı olan bazı liderler, bugün ya unutulmuş ya da kötü miraslarıyla anılır olmuştur. Atatürk ise, sevgi ve saygı uyandırarak, Türk milletini, çağ ile tanıştırmaya gayret edip varlığını teminat altına almaya yöneltmiştir.

Yalnız 10 Kasım’da değil, düşünce ufkumuzda, Atatürk’ün mücadele azmi, bizlere yüklediği sorumluluklar ve gösterdiği hedefler tekrar tekrar konuşulmalıdır.

Ülkemizin en zor anında bile düşünüp ortaya koyduğu milli hedef ve stratejilerin hatırlanması, bu tür çabaların anlam ve değerinin çok iyi bilinmesi gerekmektedir.
Atatürk’ü anmanın, onun tarihi mirasını yaşatmanın en güzel yolu en büyük eserim diyerek bizlere emanet ettiği Cumhuriyeti güçlendirmektir.
Bildiğiniz üzere, on gün önce Cumhuriyetimizin 90. yılını kutlamanın gururunu hep birlikte yaşadık. 10. yıl nutkunda “Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük bayramı, daha büyük şereflerle saadetlerle huzur ve refah içinde kutlamayabilmemizi dileyen“ Ulu Önder’in bu gönülden dileğini yerine getirebilmiş olmaktan kıvanç duymalıyız.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıldönümüne on yıl kala, geçtiğimiz 90 yıla bakarak elde ettiğimiz kazanımlarımız ve başarılarımızla gurur duymalı, şimdi ise tüm azmimizle gelecek on yılda neler yapabileceğimize odaklanmalıyız. Ve Ulu Önder’in bu en büyük eserini sonsuza dek yaşatmak için var gücümüzle çalışmalıyız.
Atamızın en büyük emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne her yönü ile sahip çıkacağımıza söz vererek onu bu Ölüm yıldönümünde bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz.