Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü, 18.03.2014

18 MART 2014, SİDNEY

Avustralya’daki Türk toplumunun değerli üyeleri,
Saygıdeğer vatandaşlarımız,

Bildiğiniz üzere 1 Mart 2014 tarihi itibariyle Türkiye Cumhuriyeti Sidney Başkonsolosu olarak görevime başladım. Öncelikle bu şerefli görevi üstlenmekten duyduğum mutluluğu sizlerle paylaşmak isterim. Sizlerle ilk biraraya gelişimizin tarihimizde şanlı bir yere sahip Çanakkale Zaferi vesilesiyle olması mutluluğumu ayrıca arttırmaktadır.

Bugün milletimizin tarihinde çok önemli bir yeri bulunan Çanakkale Deniz Zaferi’nin 99. yıldönümünü kutlamak ve aynı zamanda vatanımız için canlarını çekinmeden feda eden aziz şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmek üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız.

Ülkemiz, Balkan Harbi ile başlayıp Birinci Dünya Savaşı ile devam eden ve Milli Kurtuluş Mücadelemiz ile son bulan uzun savaş yıllarında, pek çok cephede mücadele etmiş ve sayısız şehitler vermiştir.

Türk tarihinin en önemli mücadelelerinden biri Gelibolu Yarımadası’nda verilmiş, Çanakkale Savaşları, bizim için, varoluş ve dirilişin sembolleri olmuştur. Canakkale Türk'ün sayısız zafer, şan ve şerefle dolu tarihinin en parlak sayfasıdır. Çanakkale Zaferi tarihsel açıdan bütün dünya toplumlarını etkilemiş destansı bir zaferdir.
Çanakkale’de kazanılan zafer Türkiye Cumhuriyeti’nin habercisi olmuştur. Çanakkale Zaferi’nin Türk ve Dünya tarihindeki yeri ve önemi çok büyüktür. Bu zafer, Türk milletinin milli birlik ve beraberlik içerisinde ölümü hiçe sayarak, Çanakkale’nin geçilmesine izin vermeyeceğini dünyaya ispat etmiştir.

Ancak hepsinden önemlisi 20. yüzyıla damgasını vuracak bir liderin; Mustafa Kemal Atatürk’ün doğuşudur. Çanakkale Savaşları Atatürk gibi bir dahiyi yaratmış, Türk Milli Mücadelesi’nin bu eşsiz liderini Türk Ulusu’na kazandırmıştır.

Çanakkale Savaşları, Türkler için olduğu kadar, bu topraklarda mücadele eden tüm milletlerin de tarihlerinde müstesna bir yer tutmaktadır. Bugün, Anzak askerlerinin ülkeleri olan Avustralya ve Yeni Zelanda ile Türkiye arasında özel bir dayanışma ve dostluk bağı oluşmuştur.

Türk halkının bu konudaki duygularını en güzel şekilde yansıtan, Atatürk’ün unutulmaz sözlerini huzurlarınızda tekrar etmek istiyorum;

“…Uzak diyarlardan evlatlarını bu savaşa gönderen analar, gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacakladır. Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra, artık bizim çocuklarımız olmuşlardır…”

Uzak diyarlarda evlatlarını kaybeden anaların acısını yüreğinde hisseden Atatürk’ün Anzak anneleriyle kurduğu empatinin tarihte başka bir örneği yoktur. İşte bu nedenledir ki, bizler bu sözleri her duyduğumuzda ilk söylendiği günün hissettirdiklerini yaşıyoruz.

Çanakkale zaferimizi hafızalarımızda, gönlümüzde daima canlı tutmak bizler için kutsal bir görev ve bir borç olduğu kadar geleceğimiz için de bir iftihar kaynağı olmuştur.

Milli Mücadele döneminde yazdığı şiirleri ilham kaynağı olan Çanakkale Cephesinde de yer almış değerli Şairimiz Mithat Cemal Kuntay’ın da dediği gibi, “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.” İşte biz de bu anlayışla, bu vatanı bize armağan eden Çanakkale şehitlerimiz ile birlikte bu yurt uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi daima hatırlayacağız.

Türk Ulusu, Çanakkale dışında Kurtuluş Savaşında, Kore’de, Kıbrıs’ta ve teröre karşı mücadelede de çok şehitler vermiştir.

Çanakkale Zaferi ile birlikte, Şehitler Günü olarak da andığımız bu anlamlı zafer gününde, kutsal vatan topraklarını canları pahasına müdafaa ederek şehitlik onuruna erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla hatırlıyoruz. Bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden, başta Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını ve vatanını canından aziz bilen tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyorum.

Ayrıca, Şehitler Günü kapsamında, Türkiye’yi yurtdışında temsil ederken şehit olan Dışişleri Bakanlığımız mensupları ile diğer kamu görevlilerini ve aile fertlerini minnetle anıyorum.

Ruhları şad olsun.

Hepinize saygılarımı sunuyorum.