Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Gençlik Gecesi Konuşması, 30.05.2009

Avustralya Türk toplumunun değerli üyeleri,
Sevgili gençler,

İdari ve Sosyal İşler Ataşemiz Sayın Mustafa Baş’ın öncülüğünde düzenlenen bu gençlik gecesinde sizlerle birlikte olmaktan memnuniyet duyuyorum. Gençlerimizle kucaklaşmanın benim için ayrı bir mutluluk kaynağı olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum.

Size öncelikle şunu açıklıkla ifade etmek istiyorum ki Türkiye Cumhuriyeti Avustralya’da yaşayan vatandaşlarıyla gurur duymaktadır. Türk toplum mensuplarını her geçen gün Avustralya toplumu ile daha fazla kaynaşmış, daha örgütlenmiş, daha müreffeh ve içinde yaşadığı topluma daha fazla katkıda bulunan bireyler olarak görmek bu haklı gururumuzun kaynağıdır. Sidney’de göreve başladığım zamandan itibaren geçen yaklaşık iki yıllık sürede, bu dinamizmi ben de şahsen gözlemleme imkanı buldum.

Gerçekten de 40 yıldan fazla bir süre önce bu ülkeye gelip geleceğini arayan vatandaşlarımızın, bugün artık eşit Avustralya vatandaşları olarak toplumda saygın bir yer edinmiş olmaları, bu memnuniyetimizi daha da arttırmaktadır. Sizlerin bu nesillerin çocukları olarak çok daha iyilerini başaracağınızdan ve bu konumunuzu daha da ileriye taşıyacağınızdan eminim.